Dette site bruger cookies. Hvis du forsætter på sitet, så accepterer du dette. Hvis du ikke ønsker at acceptere cookies så tryk på følgende link. Accepter ikke cookies

Hva' så Fjelsted-Harndrup?

Den 22. august blev der holdt et stort kick-off -borgermøde på Fjelsted-Harndrup Børneunivers. Omkring 60 voksne og 10 børn var mødt op til brunch og engageret samtale om lokalsamfundets udfordringer, løsninger og muligheder – og ikke mindst kom der helt nye ideer på bordet til, hvordan Fjeldsted-Harndrup kan blive et endnu bedre sted, at bo og leve.

Resultatet fra mødet vil komme til at indgå i Fjeldsted-Harndrups kommende udviklingsplan. Allerede nu begynder arbejdet med at konkretisere og virkeliggøre de temaer og ideer, der var størst opbakning til på mødet.

Billede fra Borgemødet 22. august 2021

På baggrund af de indkommende ideer og forslag er der nedsat fem arbejdsgrupper, der arbejder med følgende temaer:

•Trafiksikkerhed
•Lejeboliger og andre boligformer
•Tilflytterservice
•Multibane
•Energiforsyning
•Sociale events

Alle grupper er drevet af lokale borgere.

Gruppearbejde

Det er udviklingsgruppen for Bæredygtige Lokalsamfund i Fjelsted-Harndrup, der har ansvaret for at skrive den lokale udviklingsplan og drive den borgerinvolverende proces. I Udviklingsgruppen sidder:

Elisabeth Tejlmand, (Formand for Udviklingsgruppen og medlem af Lokaludvalget), elisabeth.tejlmand@gmail.com
Dorthe Skov Madsen, (borger), dortheh@hotmail.com
Janni Nielsen (borger), Janni.g.nielsen@gmail.com
Anker Pedersen (Børneuniverset) anker.pedersen@middelfart.dk
Julie Schou Christiansen (Lokaludvalget), julie.schouc@gmail.com
Mads Winther (Fjelsted Borgerforeningen), madswinthercool@hotmail.com
John Kruse (Byrådet), John.Kruse@middelfart.dk
Lars Vigsø (Byrådet), Lars.Vigso@middelfart.dk
Anders Christensen (Repræsentant for styregruppen for BL), acdckildegaard@gmail.com
Vibeke Skøtt (projektleder på indsatsen BL), vibeke.skott@middelfart.dk

Vil du vide mere om selve indsatsen, så tøv ikke med at kontakte os.